aula.pl


Kontakt


Humor


Jedzonko


Forum


korepetycje


Nowości!


Strona główna
korepetycje
Ściągi, materiały, testy, wykłady...

Wpływ społeczny

autor: Sugna, dodano: 14.05.2006, 19:58, szkoła: Gimnazjum nr 8 Gdańsk

Ludzie żyjąc w grupach, wzajemnie na siebie oddziałują, wywierają wpływ. Dzięki wpływowi społecznemu możliwa jest konsolidacja zachowań pojedynczych osób w działania grupowe, a postawy grupowe prowadza pojawienia się opinii publicznej. Dzięki wpływowi społecznemu jednostki są wstanie wykroczyć poza interes własny i skierować swoje działania na realizacje dobra grupy, czyli społeczeństwa.
Jedną z powszechnie występujących form wpływu społecznego jest konformizm. Zwykle proces dostosowywania jest spontaniczny i mimowolny, wynika z faktu, że członkowie grupy nie ukrywają przed sobą swoich postaw, opinii, norm. Konformizm zwykle związany jest z wpływem większości na mniejszość lub na jednostkę. Wśród czynników nasilających bądź osłabiających konformizm wymienia się najczęściej wielkość i jednomyślność grupy, atrakcyjność, skład.
Ludzie w większym stopnie ulęgają presji innych, gdy przedmiotem wpływu są konkretne fakty niż upodobania czy wartości. Również pewne cechy jednostki, takie jak poziom samooceny i poczucie bezpieczeństwa, mogą być ważne dla poddawania się bądź niepoddawania się wpływom grupy. Niska samoocena i poczucie zagrożenia sprzyjają uległości.
Dostosowanie się do norm obowiązujących w grupie zapewnia aprobatę społeczną kosztem utraty poczucia własnej niezależności, wyjątkowości, a nawet poczucia własnej wartości. Opór wobec presji większości, czyli nonkonformizm, może wynikać z silnej potrzeby posiadania własnej, jednostkowej odrębności i tożsamości, a także silnej potrzeby sprawowania kontroli nad własnym życiem
Do góry
komentarze
15.04.2007, 06:56
!!!@IsI@!!!
odpowiedzcie na to pytanie! CZY MNIEJSZOŚCIOM NARODOWYM POWINNO SIĘ PRZYZNAWAĆ JAKIEŚ SZCZEGÓLNE PRAWA??? czekam na wasza decyzje
Publikowane na stronie artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów. Serwis aula.pl nie ponosi odpowiedzialność za ich treść.
Jeżeli artykuł lub komentarz narusza prawo, dobre obyczaje lub dobre imię osób trzecich, zgłoś go do usunięcia.
Podziel się!
Jesteś autorem fajnych materiałów, ściąg, opracowań?
Chciałbyś się nimi podzielić?
Prześlij je do nas a wrzucimy je na stronę!
Kliknij tutaj aby przesłać je do nas!