aula.pl


Kontakt


Humor


Jedzonko


Forum


korepetycje


Nowości!


Strona główna
korepetycje
Ściągi, materiały, testy, wykłady...

„Kochaj bliźniego swego...”

autor: Kamila, dodano: 16.11.2006, 13:19, szkoła: XV LO Gdańsk

„Kochaj bliźniego swego...”, jakże pozornie proste i oczywiste słowa, zakorzeniane w naszych umysłach od najmłodszych lat, a jednak..., właśnie a jednak nie możliwe do całkowitego spełnienia przez obywateli tego świata. Czemu tak się dzieje? Czy jest to kwestia wychowania? Wątpliwe. Przecież każdy z nas powielokroć w okresie dzieciństwa słyszał bajkę o brzydkim kaczątku, która oprócz banalnej i infantylnej treści zawiera głębokie przesłanie na temat akceptacji. Utwór wzbudza w małym słuchaczu współczucie, a poprzez ukazaną niesprawiedliwość żal do świata i rządzącego nim regułami. Uczy miłości i zrozumienia dla odmienności. Skoro nasi rodzice dokładają wszelkich starań aby przekazać nam właściwe wartości i aby słowo tolerancja nie było notorycznie poprzedzane przedrostkiem „nie”, to co sprawia, że w ludzkich sercach drzemie nienawiść, rodzi się brak wyrozumiałości. Może człowiek kształtuje te negatywne postawy w czasie dojrzewania, kiedy to jedyną drogą na szczyt, aby zabłysnąć wśród rówieśników jest popisywanie się i udowadnianie swojego silnego charakteru traktując innych z góry. Prawdopodobne wydaje się być także przypuszczenie, iż światopogląd każdego z nas, budowany na podstawie innych ideałów, często okazuje się zupełnie różny od duchowego świata drugiego człowieka, przez co nierzadko pęka nić porozumienia między stronami. Tego typu konflikt wzbudza w ludziach potrzebę walki o swoje racje , co daje początek braku szacunku i akceptacji. Uważam także, że niektóre rodzaje dezaprobaty
dla kogoś lub czegoś mają swój zarodek w braku tematów do rozmów. Ludzie przebywają ze sobą, do pewnego czasu wspaniale czując się w swoim towarzystwie, lecz nadchodzi chwila w której nastaje milczenie, ogromna pustka. Czym ją wypełnić? Najłatwiej brakiem tolerancji, ponieważ zawsze znajdzie się coś lub ktoś „godny” skrytykowania. Wyśmiewanie niektórych konkretnych zagadnień stało się nawet modne, co można by poprzeć przykładem, powszechnie uznanego za gorszy gatunek muzyki, disco polo. Jeżeli nawet słowo tolerancja jest wypowiadane, to najczęściej pada z ust polityków, najbardziej zakłamanych ludzi, stając się jedynie wyrazem przetargowym mającym na celu zjednanie sobie wyborców. Wiadome jest jednak że nikt nie jest w stanie akceptować wszystkiego i wszystkich. Każdy z nas jest na coś „uczulony”. Jedni na jakiś rodzaj muzyki, na odmienne wyznania religijne, na inny kolor skóry, na choroby psychiczne, na homoseksualizm... Można by tak wymieniać w nieskończoność dziedziny życia które spotykają się z brakiem zrozumienia. Choćby człowiek mówił że jest bezgranicznie wyrozumiały zawsze znajdzie się coś co go będzie raziło, wręcz odrzucało.
Do góry
komentarze
29.10.2007, 20:00
kicia
Barzdzo fajny tekst:)masz talent a co najwazniejsze dzięki temu mam pracę domową na religije;-*dzieki:)pisz dalej:)
Publikowane na stronie artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów. Serwis aula.pl nie ponosi odpowiedzialność za ich treść.
Jeżeli artykuł lub komentarz narusza prawo, dobre obyczaje lub dobre imię osób trzecich, zgłoś go do usunięcia.
Podziel się!
Jesteś autorem fajnych materiałów, ściąg, opracowań?
Chciałbyś się nimi podzielić?
Prześlij je do nas a wrzucimy je na stronę!
Kliknij tutaj aby przesłać je do nas!