aula.pl


Kontakt


Humor


Jedzonko


Forum


korepetycje


Nowości!


Strona główna
korepetycje

Pętla...

autor: Tomek, dodano: 30.10.2006, 08:55

Dlaczego ta dziewczynka musiała zginąć?! Dlaczego klasa pozwoliła na takie bestialstwo?! Dlaczego czternastoletni chłopcy zachowali się jak zdegenerowani recydywiści? Dlaczego...?

Kiedy dowiedziałem się, co spotkało tę biedną dziewczynę, po prostu zbaraniałem. Niby jestem przyzwyczajony do krwawych scen w telewizji, relacji z zamachów, czy informacji o iluś tam zabitych osobach, ale to wydarzenie nie mieści mi się w głowie!

Staram się nigdy nie osądzać ludzi przed udowodnieniem im winy. Jestem szczerym przeciwnikiem kary śmierci, a także niekończącego się zaostrzania kodeksu karnego. Nie hołduje zasadzie Hammurabiego: „oko za oko, ząb za ząb”, ale gdy usłyszałem, że grupa gnojków rozebrała i wykorzystała swoją koleżankę, męczyła ją wcześniej miesiącami, a teraz doprowadziła do jej samobójczej śmierci, pierwsze, co chciałem zrobić, to chwycić coś ciężkiego i stłuc tych zwyrodnialców do nieprzytomności.

Do tego ojciec jednego z nich wypowiadający się w stylu: „to nic takiego, że to tylko takie uczniowskie wybryki”. Mój Boże – co to za ludzie?! Gdy usłyszałem w telewizji ministra Giertycha mówiącego o wprowadzeniu oddzielnych szkół dla takiej „trudnej” młodzieży, już chciałem się z nim zgodzić. Z Giertychem! Niech tam powykańczają się nawzajem – pomyślałem. Na szczęście przyszło opamiętanie. Przecież z takich placówek wyjdą jeszcze większe potwory niż te, które zaatakowały Anię! Przemoc rodzi przemoc. Jeżeli my odizolujemy takich uczniów w oddzielnych szkołach, to tylko stworzymy nowe problemy, nie mówiąc tu o tak fundamentalnych wartościach, jak niesegregowanie dzieci na lepsze i gorsze.

Z jednym niestety muszę zgodzić się z Giertychem (o zgrozo!) – duży problem z przemocą w szkole jest związany z gimnazjum. Nie mam, co prawda, osobistych doświadczeń z tym poziomem edukacji, ale z opowieści moich młodszych koleżanek dowiedziałem się, że nauka przypomina tam częściej poprawczak, czy szkołę przetrwania, niż normalną szkołę. Znęcanie się nad nauczycielami, bicie słabszych uczniów, molestowanie koleżanek, czy narkotyki, to niestety nie wymyślone przez LPR slogany, ale bolesna rzeczywistość w części polskich gimnazjów.

Postulat likwidacji tych szkół uważam w tym kontekście za bardzo słuszny. Dzieci, będąc w najbardziej buntowniczym momencie życia, często wyżywają się jedno na drugim.. Nie ma tutaj dużo starszych, czy bardziej dojrzałych uczniów, którzy kontrolowaliby wybryki podrostków. Nie funkcjonują przestrzegane w podstawówkach zasady postępowania. Dzieciaki zostają wrzucone w to nieprzyjazne środowisko i – bez zainteresowania rodziców i nauczycieli – tworzą własne brutalne reguły. Wystarczy dodać do tego zaledwie trzyletni okres integracji, a mamy gotowy przepis na patologię.

Oczywiście zmiany w sposobie nauczania, czy zwiększenie rygoru szkolnego, na nic się zdadzą bez wsparcia rodziców. To oni swoim wychowaniem i wsparciem dla działań nauczycieli powinni przeciwdziałać takim sytuacjom. Co jednak zrobić, gdy rodzice, tak jak w przypadku ostatniej tragedii, nie czują się winni? Jeżeli dojrzali, często wykształceni ludzie nie mają poczucia winy, czy będą miały je ich dzieci?

Jedyną nadzieją w tej rozpaczliwej sytuacji jest szansa, że widząc potworność i tragedię wśród naszego młodego pokolenia, środowisko wychowawcze w końcu zacznie przeciwdziałać podobnym dramatom. Niestety, dla niektórych będzie już za późno...

P.S.
Wkrótce po napisaniu tego tekstu dowiedziałem się, że szesnastoletnia Monika – uczennica pierwszej klasy elbląskiego LO powiesiła się w salce katechetycznej…(???!!!)
Do góry
komentarze
30.10.2006, 23:06
aaa
Przy całej tragedii sytuacji, nieprawdopodobne jest, że politycy próbują na tym wypromować siebie i swoją partię ( patrz minister Giertych ) sick!
15.11.2006, 16:11
Gandzia
Poprostu brak słów
Publikowane na stronie artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów. Serwis aula.pl nie ponosi odpowiedzialność za ich treść.
Jeżeli artykuł lub komentarz narusza prawo, dobre obyczaje lub dobre imię osób trzecich, zgłoś go do usunięcia.
Podziel się!
Jesteś autorem fajnych materiałów, ściąg, opracowań?
Chciałbyś się nimi podzielić?
Prześlij je do nas a wrzucimy je na stronę!
Kliknij tutaj aby przesłać je do nas!