aula.pl


Kontakt


Humor


Jedzonko


Forum


korepetycje


Nowości!


Strona główna
korepetycje

Samorząd wybrany!

autor: Tomek, dodano: 13.11.2006, 21:49

Mamy już wstępne wyniki wyborów! Większość miast zliczyła już 100% głosów. W radach gmin i powiatów zwyciężył PiS przed PO oraz Lewicą i Demokratami, natomiast duże miasta to zwycięstwo PO nad PiS-em i Lewicą.

Taka prawidłowość była do przewidzenia, zaskakuje jednak skala zwycięstwa PO w dużych miastach. Jej kandydaci albo wygrali w pierwszej turze, jak w Gdańsku, albo awansowali do drugiej, jak w przypadku Warszawy. Rady miasta również padły łupem tej partii, w niektórych będzie możliwe samodzielne rządzenie.

Sama Warszawa stała się przedmiotem zażartej bitwy między Marcinkiewiczem z 38% poparciem a Gronkiewicz – Waltz z 34%. Decydujące w II turze będzie tutaj stanowisko Borowskiego, który uzyskał około 20%. Czy poprze kandydatkę PO? Czy może partia Tuska znowu prześpi porozumienie z lewicą, jak miało to miejsce w wyborach prezydenckich?

Oprócz dwubiegunowego podziału na PiS i PO, warto zwrócić uwagę na zwiększającą się rolę lewicy. Nie jest to wynik dający zwycięstwo, ale jasno widać odradzającą się pozycji tej formacji na scenie politycznej. W kilku miastach komitet ma szansę na zdobycie stanowiska prezydenta (Kraków), a w Rzeszowie związany z nim kandydat wygrał w pierwszej turze.

Dla niektórych zaskakujący, ale przewidziany przez politologów, jest wynik osiągnięty przez Samoobronę. Partia Andrzeja Leppera straciła przez swoje niekonsekwentne stanowisko w tzw. aferze taśmowej. Spektakularne opuszczenie rządu, a potem powrót do niego na kolanach, pozbawił wyborców szacunku i zaufania dla działań Samoobrony.

Natomiast partią, która wycięła drużynę Leppera w terenie, okazała się PSL. Jest to niewątpliwie premia za mądrze prowadzoną kampanię wyborczą oraz za koncyliacyjną postawę w Sejmie i mądrą krytykę agresywnej polityki Jarosława Kaczyńskiego.

LPR również poniosło sromotną klęskę. Widać postępującą marginalizację tego ugrupowania na rzecz PiS-u, zaś jeżeli taka tendencja utrzyma się, po najbliższych wyborach parlamentarnych w Sejmie nie będzie miejsca dla Giertycha.

Duży sukces odniosły lokalne komitety wyborcze. Mimo niekorzystnej ordynacji premiujących grupowanie list, udało im się uzyskać zwycięstwo nawet w większych aglomeracjach miejskich. Dobrym przykładem jest tu zwycięstwo prezydenta Gdyni – Szczurka, który wygrywając w pierwszej turze zgarnął 85% głosów, co jest najlepszym wynikiem w całym kraju! Oczywiście, całkowita bezpartyjność tych kandydatów jest dyskusyjna, natomiast stanowi to dobry prognostyk dla rozwoju samorządności w Polsce. W naszych wyborach coraz mniej kierujemy się szyldem partyjnym, a coraz częściej osobą kandydata.

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie niska frekwencja w tych wyborach. Niektórzy twierdzą, że jest to i tak duży sukces, jednak poważni badacze zauważają, że wynik poniżej 50% dowodzi cały czas o słabości polskiej demokracji, której wyznacznikiem jest właśnie uczestnictwo w wyborach.

Nie byłoby wyborów bez ekscesów oraz żartów politycznych. Do takich można zaliczyć kupowanie głosów za pieniądze oraz butelki wina:). Najciekawsza jest jednak historia Krzysztofa Kononowicza. Ten białostocki kandydat za pośrednictwem Internetu zyskał wielką popularność dzięki swojemu hasłu: „żeby nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego". Co ciekawe, jego popularność przełożyła się na prawie 2000 głosów w wyborach prezydenta Białegostoku. Żart, zabawa, czy może społeczny protest, tak czy inaczej, jego błyskawiczna „kariera” dowodzi, jaką siłą dysponuje internetowa społeczność do której wszyscy należymy:)
Do góry
Publikowane na stronie artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów. Serwis aula.pl nie ponosi odpowiedzialność za ich treść.
Jeżeli artykuł lub komentarz narusza prawo, dobre obyczaje lub dobre imię osób trzecich, zgłoś go do usunięcia.
Podziel się!
Jesteś autorem fajnych materiałów, ściąg, opracowań?
Chciałbyś się nimi podzielić?
Prześlij je do nas a wrzucimy je na stronę!
Kliknij tutaj aby przesłać je do nas!