aula.pl


Kontakt


Humor


Jedzonko


Forum


korepetycje


Nowości!


Strona główna
korepetycje

Okno na świat

autor: Tomek, Marcin, dodano: 12.10.2006, 20:21

Piękna jest uczelnia i różnorodna jak mawiają studenci. W ostatnim odcinku pisanym przez naszą wspaniałą koleżankę:) przekonaliśmy się, że na studiach znajdziemy również osoby społecznie zaangażowane. Nie żebyśmy nie pochwalali poświęcenia i trudu włożonego w pracę takich osób, ale w rzeczywistości bardzo rzadko współpraca układa się tak różowo jak opisuje Anonimka. Chcielibyśmy jednak więcej tak zaangażowanych starostów i więcej tak dobrze zorganizowanych grup.

A propos aktywności społecznej. Chcielibyśmy Was dziś zachęcić do innej aktywności na studiach niż tylko mechanicznego zapamiętywania wymaganych podręczników, lub schematycznego rozwiązywania zadań. Według nas studiowanie, to nie tylko ta klasyczna akademicka metoda zdobywania wiedzy, ale również wspaniała okazja do poszerzania swoich horyzontów. Dla niektórych będzie to przeczytanie nie zadanej przez wykładowcy książki, ale my postanowiliśmy skoncentrować się na bardziej ambitnych propozycjach.

Dla każdego coś dobrego ? Czyli nie każdy musi być drugim Judymem ( taki lekarz z ?Ludzi Bezdomnych?). Pamiętajmy, że studia to kontynuacja naszych wcześniejszych zainteresowań (przynajmniej tak powinno być). Jeśli w liceum trenowaliśmy np siatkówkę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zapisać się do sekcji sportowej. A może wyjdzie z tego reprezentacyjna kariera na miarę Zagumnego, albo chociaż stypedium sportowe?

Jeśli nie byliśmy nigdy typem sportowca, nie zrażajmy się - na uczelni znajdziemy wiele kół naukowych. Polityka, fizyka czy matematyka, wybór jest ogromny. Kilka z nich jest międzywydziałowych, a nawet międzyuczelnianych. Można więc stać się członkiem większej grupy i zdobyć ciekawe i przydatne w życiu doświadczenie. Dla przykładu informacje o trójmiejskich kołach naukowych można znaleźć m.in. na www.univ.gda.pl oraz www.samstud.pg.gda.pl .

Istnieje również możliwość artystycznego rozwoju. Poczynając od zajęć plastycznych poprzez naukę gry na gitarze po garncarstwo, a nawet taniec celtycki. Wybór jest nieograniczony. Jeśli więc mieliśmy wcześniej takie zainteresowania przekonamy się, że na studiach jest wiele podobnych nam osób.

Dla najbardziej aktywnych jednostek istnieje możliwość zaangażowania się w samorząd studencki i reprezentowania praw wydziału, czy uczelni. Warto również wspomnieć o międzynarodowych zrzeszeniach studentów ? dla przykładu największa organizacja studecka AIESEC (z franc. Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales - Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych). Dla osób zaintersesowancyh więcej informacji na www.aiesec.org lub stronie polskiej www.aiesec.pl.

Przy odpowiednio wysokiej średniej możesz pokusić się o studiowaniu na innej krajowej uczelni. Pomocne przy tym są programy jak np MOST - system mobilności studentów, umożliwiający studentom 18 uczelni polskich odbycie części studiów w innej polskiej uczelni niż macierzysta oraz Socrates/Erasmus http://www.socrates.org.pl/socrates2/index1.php?dzial=4 umożliwiający studiowanie na zagranicznej uczelni.

Jeżeli więc chociaż troszkę zachęciliśmy was do podjęcia dodatkowego trudu to tym lepiej dla waszej przyszłej kariery zawodowej. Kto wie może jakaś organizacja zapewni wam pracę o której bardzo marzyliście. Powodzenia i do zobaczenia za tydzień!

Kontakt: przetrwac@aula.pl
Do góry
Publikowane na stronie artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów. Serwis aula.pl nie ponosi odpowiedzialność za ich treść.
Jeżeli artykuł lub komentarz narusza prawo, dobre obyczaje lub dobre imię osób trzecich, zgłoś go do usunięcia.
Podziel się!
Jesteś autorem fajnych materiałów, ściąg, opracowań?
Chciałbyś się nimi podzielić?
Prześlij je do nas a wrzucimy je na stronę!
Kliknij tutaj aby przesłać je do nas!