aula.pl


Kontakt


Humor


Jedzonko


Forum


korepetycje


Nowości!


Strona główna
korepetycje

Codzienny chleb

autor: Tomek, Marcin, dodano: 20.09.2006, 18:36

Pierwotnie druga część poradnika miała być o bibliotece, ale nie bójcie się ? już za tydzień poznacie wszelkie niuanse tego gmachu. Ten odcinek natomiast poświecony jest codziennym problemom, z jakimi musi borykać się każdy student, czyli ? jak zrobić, żeby nie bolało bardziej niż musi. Pamiętajcie, Wasza postawa wobec studentów i kadry naukowej ma dla powodzenia tej misji większe znaczenie niż mogłoby się Wam wydawać.

Część z Was może sobie myśleć w tej chwili: "Poradziłem sobie w gimnazjum, to i na studiach przeżyję". Oczywiście, że przeżyjesz, ale co to będzie za życie... Po co męczyć się samotnie, jeśli możesz wyciągnąć rękę do studenckiej braci. Oto więc ? w przystępnej, wypunktowanej formie ? główne zasady życia uczelnianego.

1. Nie udawaj Greka ? bądź sobą (ostatnio nader modne)! Nie musisz kreować się na kogoś innego. Na samym początku zalecamy jednak ostrożność, oprócz masy ciekawych ludzi zawsze znajdzie się kilku buraków (nie pożyczają notatek, nie oddają książek, nie przekazują kserówek, kradną Ci indeks, etc. :)).

2. Władza ? Twój wróg! Rękami i nogami chroń się od bycia starostą grupy, a tym bardziej roku! Nawet kilkuletnie doświadczenie gospodarza klasowego nie przygotuje Cię do wyzwań, jakie czekają na tym niewdzięcznym stanowisku. Jeżeli Twoja zuchwałość sięga zenitu i zechcesz objąć tę zaszczytną funkcję, przygotuj się na informowanie całej grupy o wszelkich zachciankach wykładowców, szukanie sali na poprawkę, ustalanie terminów egzaminów, etc. Jak widać, powodów do niemiłych komentarzy przez współstudentów nie brakuje. Sala była za mała, termin uderzał w czyjeś imieniny, a informacja nie doszła do Zbyszka i draka gotowa:)

3. Podziel się posiłkiem :) ? i nie tylko. Nie bądź egoistą! Każdy dobry uczynek wróci do Ciebie zwielokrotniony. Nie, to nie są coniedzielne kazania serwowane przez miejscowego proboszcza, tylko złota maksyma uczelniana. Gdy tylko zdobędziesz jakieś materiały, rozdawaj, dziel się, niech się mnożą.

4. Stary, ale jary - znajdź kontakt z ludźmi ze starszych lat. Nie tylko wesprą Cię fachową radą, ale też przekażą stare notatki, ksiązki, a co najważniejsze, bezcenne informacje o egzaminach. Z taką przewagą spod niejednej kosy wyjdziesz z podniesioną przyłbicą. Dlatego postaraj się o to cenne "Osobowe Źródło Informacji" ? nie ma się co bać, żadna lustracja nie będzie Wam straszna. Wymierne korzyści osiągniemy również z doświadczeń starych wyjadaczy z biurokratyczną maszyną uczelni.

5. Bywaj - na rautach i bankietach urządzanych w akademikach, jak również na skromnych imprezach w okolicznych klubach studenckich. Nie chodzi o to, żeby znaleźć się w rubrykach towarzyskich kolorowych pisemek (bez świństw, panowie:)), ale by utrzymać zdrową równowagę pomiędzy nauka a rozrywką. Wszak nie tylko nauką student żyje. Dlatego warto zadbać o systematyczną dawkę pozytywnych wibracji.

Nie myślcie tylko, że to jakieś pięć przykazań kościelnych, czy coś w stylu diety cud. Na szczegóły jeszcze przyjdzie czas, natomiast ta garść dobrych rad ułatwi Wam codzienne życie na uczelni, czyli nasz chleb codzienny. Natomiast prawdziwa walka o przetrwanie zaczyna się w bibliotece i tam zapraszamy Was za tydzień.

Jeżeli masz jakieś pytania lub uwagi pisz na do nas na adres przetrwac@aula.pl
Do góry
komentarze
22.09.2006, 22:54
a.
Dobra dobra, od bycia starostą proszę się odczepić... owszem, trzeba mieć mocne nerwy, ale później większość współstudentów okazuję wdzięczność :P
27.09.2006, 17:09
Marlena
Dobre rady z dużą dawką humoru:) Pozdrowienia dla autorów
Publikowane na stronie artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów. Serwis aula.pl nie ponosi odpowiedzialność za ich treść.
Jeżeli artykuł lub komentarz narusza prawo, dobre obyczaje lub dobre imię osób trzecich, zgłoś go do usunięcia.
Podziel się!
Jesteś autorem fajnych materiałów, ściąg, opracowań?
Chciałbyś się nimi podzielić?
Prześlij je do nas a wrzucimy je na stronę!
Kliknij tutaj aby przesłać je do nas!