aula.pl


Kontakt


Humor


Jedzonko


Forum


korepetycje


Nowości!


Strona główna
korepetycje

Jak przetrwać na studiach?

autor: Tomek, Marcin, dodano: 11.09.2006, 21:33

"Udało się, dostałem się, będę magistrem!". Po całkowicie uzasadnionej wstępnej euforii, nie daj się jednak zwieść pozorom ? dostanie się na uczelnię to najprostszy etap rozpoczynającego się nowego etapu egzystencji. Teraz czas pomyśleć, co zrobić, by Twoja przygoda ze studiami nie skończyła się po pierwszym semestrze. Dzięki garści fachowych porad od ludzi z auli, będziesz mógł bez zbędnego stresu i bieganiny odnaleźć się w uczelnianym gąszczu:)
Pierwsze przykazanie ? studia to nie liceum! Niech Ci się nie wydaje, że jeżeli pani Jadzia ? Twoja ulubiona wychowawczyni ? dbała na co dzień o Twoją leniwą (ale jakże zdolną) osobę, to tutaj także znajdzie się ktoś, kto zawsze poda Ci rączkę, gdy wpadniesz w tarapaty. Oczywiście, nie ma co panikować ? uczelnia nie jest taka straszna. Musisz tylko sam dbać o swoje sprawy i nie liczyć zbytnio na innych (w dalszej części porad pokażemy, że na niektórych jednak możesz:)) , a na pewno nie wylecisz z trzaskiem po pierwszej sesji zimowej.
Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość ? nie będzie już klasówek, ale mamy też drugą, ciut gorszą: czekają Cię kolokwia (koła), zaliczenia (zalki), egzaminy, poprawki (nie polecamy) i zbóje ? ostatnia szansa na zaliczenie. Musisz pamiętać, że każda forma zajęć różni się od siebie i na przykład na ćwiczeniach będą wymagać od Ciebie aktywnego udziału, podczas gdy na wykładach będziesz mógł w spokoju czytać gazetę, najczęściej bezpłatną. Oczywiście bywają wyjątki, dlatego na początku warto wybadać teren, aby na koniec semestru nie spotkała Cię przykra niespodzianka. Każdy ćwiczeniowiec, wykładowca, laborant ma swoją "filozofię" odnośnie studentów, a Ty, czy chcesz, czy nie, musisz się do niej dostosować.
Odnośnie strony technicznej, każdy rok dzieli się na tzw. grupy dziekańskie (średnio ok. 25 osób* na grupę), z których każda ma swojego ?władcę? ? starostę, zaś jeden z nich jest jednocześnie starostą roku. Niby klimat taki, jak w szkole, są jednak pewne różnice. Nie uraczysz na uczelni pani z dzwonkiem, ani nawet elektrycznego alarmu. Względność czasu jest tu wręcz namacalna. Zajęcia trwają zwykle półtorej godziny, natomiast tylko od pomysłowości prowadzącego zależy, czy ten czas zasadniczo skróci, czy przedłuży. Zapomnij również o bieganiu po dziennik klasowy, tu każdy ma swój:) Co prawda oceny cząstkowe trafią czasem do pożółkłego zeszytu prowadzącego, jednakże końcowa ocena znajdzie się przede wszystkim w Twoim dzienniku (indeksie) oraz na karcie egzaminacyjnej. Sama wypowiedź profesora X., iż dostałeś piątkę, nie oznacza jeszcze, że masz przedmiot z głowy. Pamiętaj, aby przypomnieć mu o nader ważnej powinności wpisania oceny ? wraz z własnym autografem ? do indeksu i karty . Warto też wspomnieć o odległościach, jakie będziesz musiał nieraz pokonać, aby dostać się z jednych zajęć na drugie. W skrajnych przypadkach, aby pograć w wymarzone kręgle w ramach wf-u, będziesz musiał przebyć wiele kilometrów.
Jak wiadomo, każda wielka organizacja ma swoją bazę dowodzenia. Na studiach jest to dziekanat lub ? wyżej jeszcze ? rektorat. Sprawą nadrzędną są zatem dobre relacje z "paniami z dziekanatu", aby w razie draki, wspomogły nas dobrą radą i pomyślną dla nas decyzją. Nie radzimy biec bezpośrednio do dziekana, może to skończyć się dla nas nieciekawie.
Jak widać, zmian jest wiele, zaś w dalszych częściach naszego cyklu postaramy się przybliżyć Wam wszelkie problemy, trudności i pokusy, które czekają na Was w rozpoczynającym się życiu studenckim. W najbliższym czasie napiszemy całą prawdę o bibliotece i sprawami z nią związanymi:) W tym zaś miejscu pragniemy pogratulować wszystkim studentom dostania się na wymarzone kierunki i życzymy szczęścia na nowej drodze życia:)


*dopuszczalny błąd 40%

Jeżeli już teraz chciałbyś o coś zapytać, pisz na przetrwac@aula.pl
Do góry
Publikowane na stronie artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów. Serwis aula.pl nie ponosi odpowiedzialność za ich treść.
Jeżeli artykuł lub komentarz narusza prawo, dobre obyczaje lub dobre imię osób trzecich, zgłoś go do usunięcia.
Podziel się!
Jesteś autorem fajnych materiałów, ściąg, opracowań?
Chciałbyś się nimi podzielić?
Prześlij je do nas a wrzucimy je na stronę!
Kliknij tutaj aby przesłać je do nas!